fbpx

Viimsi Hamba- ja Ilukliinik

Kliiniku uudisedLaste suuhügieeni eest hoolitsemist ei tohi kergelt võtta
Viimsi Hambakliinik laste hambaarst

Laste suuhügieeni eest hoolitsemist ei tohi kergelt võtta

Tervemate hammastega lapsed, kelle kodus on toitumisharjumused ja suuhügieen paigas, vajavad vaid rutiinset kontrolli hambaarsti juures  kord aastas, räägib dr. Martin Lauk. Paraku on Eestis lood laste suuhügieeniga üsna kehvad.

Üleüldiselt võib väita, et laste suuhügieen Eestis ei ole heal tasemel. Näeme igapäevaselt, et vanemad tulevad lastega hambaarsti juurde siis, kui on valu või juba kindel mure, näiteks piimahammaste vahetumisega. Ainult kolmandikul juhtudest pannakse lapsele aeg rutiinseks kontrolliks, enamjaolt 1-3 aastase lapse puhul hambaarsti juures esimese kogemuse saamiseks, ja ka siis on probleemid hammastega tihtipeale juba olemas.
Oleme täiskasvanutegi ravi puhul täheldanud, et Eestis on hambaravi üldtervisest lahus, perearstid ei rõhuta suuhügieeni tähtsust ning inimestel pole maast madalast sisseharjunud rutiinset suutervise eest hoolitsemist ning sealhulgas vähemalt kord aastas hambaarsti juures kontrolliskäimist. Laste hammaste eest hoolitsemine peab algama juba esimeste hammaste tulekuga ning kuni täiskasvanueani lasub just lapsevanemal kohustus lapse hea tervise eest hoolitsemisel.
Korraliku suuhügieeni rutiin koosneb 2 x päevas hammaste pesemisest ning hambavahede puhastmisest, jäävhammaste puhul elementaarne, hambaniidiga. Kindlasti tuleb laste toitumise puhul järgida põhimõtet, et süüakse söögiaegadel ning lastakse hammastel puhata söögikordade vahepeal, mille jooksul saab suuõõne normaalne ph-tasakaal taastuda. Söögikordade vahe peaks olema vähemalt 1-2 tundi. Peale igat söömist, tuleks suu loputada üle veega, et toitujääke välja uhta.
Nagu öeldakse – lapsed on kodu peegel, on selgelt näha, et lapsed, kelle kodus on toitumisharjumused ning suuhügieen paigas, on tervemate hammastega ning nad vajavad rutiinset hambaarsti juures kontrolliskäimist 2 x aastas.
Kuna täiskasvanute seas on palju neid, kel on hirme nõukogudeaegsest hambaravist, siis võime vaid oletada, et laste hammaste eest hoolitsemine jääb neis peredes ka selle tõttu tagaplaanile, kuna vanemate enda suuhügieen ei ole tasemel ning hambaarsti juurde minnakse ainult siis, kui häda käes. Näeme iga nädal väikesi patsiente, kelle vanem toob ravile alles siis, kui augud on sügavad, hammas vajab juureravi ning sellisel juhul tuleb lapsega käia hambaarsti juures ehk koguni 3-4 x ning teostada ravi tuimestusega, et vältida valu. Pole ime, kui siin näeme sama mustrit, et lapsel tekib hambaarsti juures käimisele vastuseis juba lapsepõlves.

Hambakliinikutes, mis omavad laste hambaravi lepingut Haigekassaga, maksab alla 19-aastaste laste hambaravi visiit 5 eurot, mis on võrreldav ühe kinopiletiga. Umbes samapalju kulub lapse hammaste eest hoolitsemiseks kuus, kui arvestada kuludeks:

• Mehhaaniline hambahari (vahetada 2-3 kuu tagant) 6 tk (a 4 eurot) = 24 eurot
• Hambapasta (ühel kasutuskorral hernetera uurune kogus) 4 tk (a 5 eurot) = 20 eurot
• Hambaniiti 4 tk (a` 2,5 eurot) = 10 eurot

KOKKU 54 eurot, mis kuude peale jagades teeb 4.50 eurot.
Viimsi Hambakliinikus on alla 19-aastastele patsientidele tavahinnakirjast 40% soodsamad hinnad. Rutiinne suutervise kontroll maksab 9 eurot.

Oleme käinud ja kindlasti käime ka edaspidi lasteaedades ning koolis suuhügieeniteemalisi mängilisi loenguid andmas, mille raames ennetada laste hirmu hambaarsti ees ning õpetada õiget suuhooldust. Tihtipeale kuuleme loengute tagasisidena, kuidas laps kodus ise nõuab hambaarsti juurde minekut, kuna see jättis talle hea emotsiooni. Usume, et taolise ennetustööga saab nii mõnegi väikese patsiendi pere suunata õigele teele.

Martin Lauk
Viimsi Hambakliiniku peaarst

Artikkel on avaldatud ka meedias:
Õhtuleht: https://tervis.ohtuleht.ee/964886/hambaarst-muretseb-naeme-iga-paev-et-lapsi-tuuakse-arsti-juurde-alles-siis-kui-on-valu
Viimsi Teataja: https://viimsiteataja.ee/tervis/hambaarst-tooge-lapsed-kontrolli-enne-kui-tekivad-probleemid/
Delfi/Maaleht: https://maaleht.delfi.ee/haigekassa/hambaarst-tooge-lapsed-kontrolli-enne-kui-tekivad-probleemid?id=86492771

a

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share