ORTODONTILISTE KAPE KASUTAMISE JUHISED JA SOOVITUSED
Palju õnne, olete alustanud ortodontilist kaperavi veelgi kaunima naeratuse saavutamiseks!
AIRNIVOL ÄPP
Soovitame alla laadida My AirNivol äpi (saadaval nii Apple’i kui Android seadmete jaoks), mis annab teile teada, millal on õige aeg kapede vahetamiseks (personaalne QR kood saadetakse e-posti teel).
Äpi abil saate monitoorida igapäevast kapede kasutust, pildistada oma naeratust, kui vahetate kapet, et näha ravi kulgemist.
Kontrollfunktsioon laseb kaugtoe teel jälgida teie arstil ravi progressi.
KONTROLLVISIIDID
Ravi kestel määrab arst kontrollvisiidid, et jälgida ravi plaanipärast kulgu ja hammaste hügieeni. Vajadusel lihvitakse järgmiste kapede sobitumiseks hammaste kontakte.
Kontrollvisiidi hind on 40€ – 70€.
Kui mõni hammas ei liigu koos kapega plaanipäraselt, siis teeb arst raviplaani muudatuse (skänn ja fotod), mis sisaldub esialgses kapede maksumuses, et tagada esialgne soovitud tulemus.
RAVI
AirNivol ortodontilisi kapesid tuleb kanda ööpäev läbi. Optimaalne kandmisaeg on 22 tundi ööpäevas.
Kape tuleb välja vahetada iga 14 päeva tagant, kui hambaarst pole ette näinud teisiti. Soovitame hoida vanu kapesid hoiustamiskuupäevaga kotis. Iga uue kape kandmisel võivad hambad muutuda hellaks 3-4 päevaks.
Kape suust eemaldamisel alustage alati tagumiste hammaste siseküljest. Kape suhu panemisel kinnitage esmalt esimesed hambad. Hoiduge kapede suhu panemisel hammaste kokkusurumisest. Veenduge, et kape on kindlalt kõikide hammaste külge kinnitunud.
Kape kandma hakkamise järgselt ei ole soovituslik hambaid täidiste abil parandada lasta, kuna kape ei pruugi sel juhul enam sobituda hammaste külge.
Oluline on kontrollida, et kinnitused pole ära tulnund hammaste küljest. Kui kapel on väljaulatuvad osad, siis on samade kohtade peal ka hammastel kinnitused. Kui olete kinnituse kaotanud, teavitage arsti.
TOITUMINE RAVI AJAL
Kape kandmise ajal pole lubatud süüa, joogiks on lubatud jahe vesi. Kapede kandmise ajal pole lubatud närida närimiskummi. Igaks söögikorraks tuleb kape(d) eemaldada, peale söömist kaped ning hambad pesta ning uuesti kaped suhu panna.
Soovitatav on mitte tarbida kuumi jooke ega pesta kapet kuuma veega, kuna selle kuju võib moonduda ja kape ei sobitu enam hammaste külge.
Kapede kandmise ajal ei ole soovitatav suitsetada, kuna see võib kape värvust mõjutada ja kape võib kaotada oma elastsuse.
SUUHOOLDUS
Puhastage hambaid hambaharja ja hambapastaga nagu tavaliselt, kasutage hambavahede puhastamiseks hambaniiti ja hambatikke.
Pärast söömist ja suupisteid on soovitatav pesta hambaid hambaharja ja hambapastaga, nende puudumisel närige närismiskummi või loputage suud vee või suuveega.
Puhastage kape hambaharja ja hambapastaga, mis ei sisalda abrasiive, nagu alumiinium, kaltsiumkarbonaat või kaltsiumfosfaat (kasutatakse valgendavates pastades. Loputage kape voolava leige või jaheda vee all.
Tootmisprotsessi tõttu võib mõni kape serv olla algselt kare. Selle pehmendamiseks kasutage ortodontilist vaha või pehmet küüneviili. Ravi esimeste nädalate jooksul võib suu limaskest muutuda õrnaks ja tekkida võivad villid (kape kinnituste tõttu). Loputage suud leige soolalahuse (1 tl soola 1/2 klaasi vee kohta) või õrnatoimelise antiseptilise lahusega.
Kui kaped on eemaldatud söömiseks ja hammastepesuks, kandke kapesid alati karbis, vältimaks nende deformeerumist või sattumist laste/lemmikloomade kätte.
RAVI JÄRGSELT
Peale ravikapede kandmise lõppu, tuleb 3 kuu jooksul kanda säilituskapet ehk retainerit, et tagada ravitulemuse säilimine.
Kõik küsimused ja mured on oodatud ravi kestel telefoni 60 999 10 või e-posti info@viimsihammas.ee teel.
Oleme teile sel teel toeks mures ja rõõmus!
KUIDAS TAASTUDA HAMBA VÄLJATÕMBAMISEST?
Nõuanded hamba eemaldamisejärgseks taastusperioodiks
- Peale hamba eemaldamist asetatakse haavale steriilne marlitampoon, mida tuleb hoida suus vähemalt 15 – 20 minutit, sest tampoonist tingitud surve aitab verel paremini hüübida. Eemaldades tampooni enne soovitatud aja täitumist, võib tekkida uus veritsus.
- Protseduurijärgselt võib haava piirkonnast immitseda verd. Sel juhul rullige puhaste kätega steriilne marlitampoon (mitte vatt) pallikeseks, asetage see haavale ja suruge lõualuud kokku. Hoidke tampooni suus 20 – 30 minutit.
- Ärge häirige haava. Vältige sõrme ja keelega haava puudutamist, sest nii võite tekitada haava ärrituse, põletiku ja/või veritsuse.
- Turse vähendamiseks hoidke jääkotti 20 minutit põse piirkonnas 20-60 minutiliste vahedega (jääkoti ümber asetage eelnevalt käterätt). Külma kompressi eesmärk on ahendada veresooni ning aeglustada vereringet, mis omakorda pärsib verejooksu. Jääkott aitab turset alandada, kuid ei pruugi seda päriselt taandada.
- Peale protseduuri tarvitage arsti poolt soovitatud valuvaigisteid.
- Vältige suuvee kasutamist esimese 24 tunni jooksul peale hamba eemaldamist. Suud loputage ettevaatlikult, intensiivne suu loputamine võib põhjustada verejooksu.
Suu loputamiseks sobib:
– apteegis müüdavad kloorheksidiini sisaldavad suuloputuslahused
– nõrk soolvesi (noaotsatäis soola poole klaasi vee kohta)
Loputuslahus peab olema toa soe.
- Hoiduge hambaharja kasutamisest 8 tunni jooksul peale hamba eemaldamist. Edaspidi puhastage oma hambaid hoolikalt ja õrnalt, vältides haava puudutamist. Kasutage pehmet hambaharja ja teisi abivahendeid (hambaniiti või hambavaheharjakesi).
- Esimesel operatsioonijärgsel päeval vältige sülitamist.
- Söömine ja joomine ei ole soovitatav 2 tunni jooksul peale hamba eemaldamist. Tarvitage esimesel päeval energiarikast toitu. Vältige kuuma jooki ja alkoholi. Joogikõrt ei soovitata kasutada, sest imemine takistab vere hüübimist ja loob suuõõnes negatiivse rõhu. Toit peab olema soe ja/või jahe ning pehme. Vältige tahke, kleepuva ja vürtsise toidu söömist.
- Kui olete suitsetaja, siis loobuge suitsetamisest vähemalt 12 tunniks peale hamba eemaldamist. Suitsetamine takistab vere hüübimist ja aeglustab paranemist.
- Vältige saunas käimist ning kuuma vanni esimesel kahel protseduurijärgsel päeval, sest kuum saun ja vann laiendavad veresooni, mis võib esile kutsuda verejooksu haavast.
- Vältige protseduuri päeval füüsilist koormust, sest see tõstab vererõhku ja võib esile kutsuda verejooksu.
Ärge kasutage peale protseduuri sooja kompressi!
NB! Rohke verejooksu, tugeva valu, jätkuva palaviku (üle 38°), punetuse või muu Teid muretsema paneva sümptomi ilmnedes võtke meiega ühendust telefonil 60 999 10 või e-post info@viimsihammas.ee teel.
Kiiret paranemist!
VERITSUS JA PAISTETUS
Veritsusriski tõttu ei soovitata vahetuly peale implantaadi paigaldamist süüa ega suitsetada umbes 3 tundi. Operatsiooni päeval on soovituslik vältida kuumi toite ja jooke. Haava ei tohi loputada ega imeda. Esimese ööpäeva jooksul võib esineda vähest veritsust, mis lakkab iseenesest. Juhul, kui veritsus on püsiv, saab selle tavaliselt peatada marlist tehtud kompressioonsidemega. Lõikusjärgselt võib olla näo piirkonnas paistetust ja hematoomi. Paistetust saab leevendada külma kompressiga (lõikuse päeval).
VALU
On normaalne, et mõne päeva jooksul esineb lõikuse kohas valu. Seda saab leevendada arsti soovitatud või määratud valuvaigistitega. Juhul, kui arst kirjutas lõikuse järgse antibiootikumikuuri, tuleks see juhendi järgi lõpuni viia, isegi kui valu ja muud kaebused on kadunud enne ravikuuri lõppemist.
SUUHÜGIEEN
Haava paranemiseks tuleb seda hoida puhtana. Vähendamaks bakterite kasvu on hea kasutada kloorheksidiini sisaldavat suuvett kuni õmbluste eemaldamiseni. Kliinikus on müügil selleks Eludril suuvesi. Loputusvahend võib anda pigmenti keelele, limaskestadele ja hammastele, kuid selle saab eemaldada näiteks niitide eemaldamise vastuvõtul. Hambaid võib pesta ettevaatlikult mujalt va. lõikuskoha lähedalt. Haava piirkonda ei saa varem harjata, kui arst on andnud selleks loa, tavaliselt peale õmbluste eemaldamist. Proteesid tuleb puhastada igapäevaselt selleks sobiva harjaga.
SÖÖMINE
Hambaimplantaate ei saa koormata kohe peale operatsiooni, seetõttu ei tohiks süüa kõva toitu. Proteesiga söömine on keelatud, kui arst pole teisiti soovitanud. Toit peaks olema pehme paari nädala jooksul peale lõikumist.
ÕMBLUSED
Operatsioonil suletakse haav õmblustega, mis eemaldatakse ca 2 nädala pärast, selleks määrab arst vastuvõtuaja kohe operatsioonijärgselt.
NB! Juhul kui Teil esineb tugev verejooks, valu(mille puhul valuvaigistid ei aita), tugev paistetus (hiljem, kui 3-ndal päeval) või palavik, võtke meiega ühendust telefonil 60 999 10 või e-post info@viimsihammas.ee teel.
Kiiret paranemist!
ORTODONTILISE RETAINERI ehk SÄILITUSKAPE KANDMISE PROTOKOLL
AirNivol soovitab kanda retainereid ehk säilitajaid ortodontilise kaperavi lõpule järgnevatel kuudel, et säilitada kaperaviga saavutatud tulemus.
Retainereid tuleb kanda järgmiselt:
- esimesed 2 kuud tuleb retainereid kanda 22 tundi ööpäevas (sama, mis kaperavi kestel)
- järgmised 2 kuud võib retainereid kanda 18 tundi ööpäevas
- sellest järgneva 12 kuu jooksul võib patsient kanda retainereid ainult öösiti ehk 8 tundi ööpäevas
- järgmised 3 kuud võib retainereid kanda juba üle öö
- nüüd võib järgmised 3 kuud kanda retainereid 2 ööd nädalas
- edaspidi peaks retainereid kandma 1 öö nädalas tulemuse säilitamiseks.
Küsimuste korral pöörgude julgesti meie poole telefonitsi 60 999 10 või e-posti info@viimsihammas.ee teel.