Hammaste valgendamine kliinikus – kellele see on ja millega arvestada
Hammaste valgendamine on loomulik jätk hammaste heale hügieenile. On võimalik valgendada hambaid nii kliinikus kui ka kodus hammaste valgendamiseks kliendi hammaste järgi toodetud kapedega. Kes mida eelistab, on täiesti individuaalne. Kui te kahtlete, mis on teie jaoks ja kas otsustada hammaste valgendamise kasuks kliinikus või kodus, siis all vastab Viimsi Hambakliiniku suuhügienist Aljona Maslovski kliinikus hammaste valgendamisega seotud küsimustele.
Kas kõik patsiendid sobivad kabinetivalgendust tegema?
Hammaste valgendamise protseduuri ei soovitata alla 16aastastele lastele, sest nendel hambaemail ei ole veel lõplikult väljakujunenud. Samuti ei sobi hammaste valgendamine rasedatele ja imetavatele emadele; neile, kellel on nõrk hambaemail, igemepõletik või täidised, taastamised hammaste esipindadel ja neile, kel on käsil ortodontiline ravi.
Mida peab teadma enne hammaste valgendamist kliinikus– kas hambad muutuvad tundlikuks, kas pean arvestama mingi perioodiga taastumiseks?
Kõik on väga individuaalne. Selleks,et minimaliseerida tundlikkust peale protseduuri, katame hambad spetsiaalse pastaga. Taastumisperiood on 2-7 päeva.
Mida tehakse patsiendiga kabinetivalgendusprotseduuril, kui kaua kestab protseduur, kas seda on vaja korrata?
Väga tähtis on enne hammaste valgendusprotseduuri teha professionaalne hammaste puhastus, siis saavutame parima tulemuse. Tavaliselt tehakse puhastus 1 nädal enne valgendamist.
Kabinetivalgenduse protseduur kestab 1,5 tundi. Alguses räägime patsiendiga, vaatame koos hammaste värvitooni, teeme pildid. Seejärel paigaldame suuhoidja ja spetsiaalse preparaadi igemete kaitseks. Siis paneme valgendusgeeli hammastele ja aktiveerime selle UV lambiga. Esimene tsükkel kestab 10 minutit, kokku teeme 2-4 tsüklit ja iga tsükli vahel puhastame vana geeli hammastelt ning paneme uue kihi. Peale protseduuri loputame kogu hammaskonna puhtaks geelijääkidest. Teeme uued pildid. Siis panemehammastele spetsiaalse pasta, mis tugevdab hambaemaili ja minimaliseerib tundlikkust.
Millist rutiini peab patsient järgima peale valgendusprotseduuri?
Vastavalt vajadusele võib kasutada spetsiaalset hambapastatpastat/geeli, mis aitab hammastel taastuda.
Söömine samal päeval, söömine peale valgendamist pikemal perioodil?
2 tundi peale valgendusprotseduuri süüa ei tohi, vett juua võib. Esimesed 3-5 päeva on väga oluline jälgida mida patsient sööb, tuleb pidada niiöelda valget dieeti. Mida neutraalsema värviga on toiduained mida me sööme, seda parem. Vältida tuleb tugeva pigmendiga toite ja jooke, nagu peet, kurkum, mustsõstrad, mustikad, punane vein, kohvi, must tee jne. Umbes 2 nädalat peale protseduuri toimub järelvalgendus ja tulemuse stabiliseerimine, peale mida on ka hea pidada heledate toiduainete dieeti 1 nädal.
Kas oleks mõttekas kasutada valgendavaid hambapastasid peale valgendusprotseduuri? Milliseid?
Mina soovitan alati kasutada valgendavaid hambapastasid, see aitab järelvalgenduprotsessile kaasa ja on mingil määral abiliseks, juhul kui patsient kogemata sõi midagi “värvilist”. Minu valik on Opalescence Whitening Sensitivity hambapasta, mis on mõeldud tundlikele hammastele. See pasta ei ole abrasiivne ja valgendab tänu ensüümide, mis on valgendava hambapasta sees ning ei vigasta/riku hambaemaili. Meie veebipoes Olenterve.ee on see pasta olemas siin: https://olenterve.ee/toode/opalescence-hambapasta-3/
Kui tihti korrata valgendamisprotseduuri?
Kui me räägime kabinetivalgendusest, siis see protseduur on ohutu ja seda saab teha kord aastas.
Kas on mõtteks teha kodust kapevalgendust peale kabinetivalgendust, et säilitada tulemust?
Kui patsient tahab peale kabinetivalgendust säilitada saavutatud tulemuse ning vajadusel värskendada seda, siis kodune kapevalgendus on selleks parim lahendus. Sellega me saavutame 100% tulemuse. Loe koduse kapevalgenduse kohta lähemalt siin: https://viimsihambakliinik.ee/hambaraviteenused/hammaste-kodune-kapevalgendamine/
Kui teil on küsimusi, pöörduge julgelt nendega meie poole ja aitame leida lahenduse, vastuse.